Missen Haberler

CEYHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA İSTİFA

Adana’nın Ceyhan İlçe Belediyesi’nde çalışan Türk İş’e bağlı Belediye İş Sendikası üyesi 187 işçi, fikirlerini almadan hükümetin demokrasi açılımına destek veren Türk İş Başkanı’nı protesto için sendikadan istifa etti.

Ceyhan Belediyesi’nde çalışan yaklaşık 187 işçi, bugün çalıştıkları Fen İşleri Şantiyesi’nde bir basın açıklaması yaparak bağlı bulundukları Türk İş’e bağlı Belediye İş Sendikası’ndan istifa ettiklerini açıkladı. İşçiler adına basın bildirisini okuyan Ceyhan Belediyesi AB Proje Koordinatörü Ali Yücel, “Hükümetin sözde Kürt sorununu çözmek adına aydınlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla başlattığı, bölücü terörün yasal görünümlü temsilcileriyle kol kola girerek yürütmeye çalıştığı, adına önce ‘Kürt açılımı’, sonra ‘demokratik açılım’, ‘Barış ve Kardeşlik Projesi’, en sonunda da ‘Milli Birlik ve Bütünlük Projesi’ dediği süreçte, bizlerin fikrini almadan bizim adımıza kendi fikirlerini söyleyenleri temsilcimiz kabul edemezdik” ifadelerini kullandı.

Sendikaların Türk işçisinin ve bilumum çalışanların sesi olmak durumunda olduğunu belirten Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ezilen çalışanlar hayal eden, patronlaşan sendika ağaları, maalesef vatan toprağı ve Türk devleti veyahut şahsi saltanatları söz konusu olduğunda tercihlerini kendi saltanatlarından yana koymuşlardır. Buradan, sendika ve fabrika patronlarına şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; bugün Türk devletinden fütursuzca taleplerde bulunan ayrılıkçı ve bölücü zevatın istekleri yerine getirildiği takdirde de bu talepler artarak devam edecektir. Verilen onca tavizden sonra hala saldırıların sürüyor olması ihanet projesinin yanlışlığını ortaya koymaktadır. Bizler bugün burada, bir ihanete karşı işçi muhalefeti ortaya koyarak hükümet edenleri ve kendisini baron zanneden zevatı bir kez daha uyarmak istiyor ve Kürt açılımına destek veren Türk İş Sendikası’ndan istifa ettiğimizi bildirmek istiyoruz. Bu muhalefetimizin diğer işçi kardeşlerimiz tarafından da destek bulacağını ümit ediyor, Yaşasın Türk milleti ve onun emekçisi olan Türk işçileri diyoruz.

” Konuşmaların ardından, “Bizi satan sendika istemiyoruz”, “Türk Kürt kardeştir, bizi bölen kalleştir” gibi sloganlar atan işçiler, olaysız şekilde dağıldı.

MAHALLİ İDARELER İŞVERENLERİ SENDİKASI (MİS) 7.OLAĞAN GENEL KURULU
GÜNDEM 1. Açılış 2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı 3. Başkanlık Divanı'nın seçimi 4. Sendika üyeleri/misafirlerin konuşmaları 5. Yönetim Kurulu çalışma raporu, Mali rapor, Yeminli Mali Müşavir raporu ve Denetleme Kurulu raporunun okunması ve görüşülmesi 6. Yönetim ve Denetleme Kurulunun ibra edilmesi 7. Yeni Dönem Bütçesinin kabulü 8. Yönetim ve Denetleme Kurulu Başkanı ve üyelerine verilecek ücretler, her türlü ödenek, yolluk ve tazminatların tespiti ve yönetim kuruluna yetki verilmesi 9. Sendika hizmetleri için daimi veya geçici olarak görevlendirileceklere verilecek ücret, gündelik ve yollukların tavanının tespiti ve yönetim kuruluna yetki verilmesi 10. 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereği Ana Tüzükte Yapılması Zorunlu Değişiklikler ve İlave Değişikliklerin görüşülmesi ve oylanması 11. Yönetim, Denetleme ve Disiplin kurulu asıl ve yedek üyeliklerine gösterilecek aday listelerinin tespiti ve seçim kurulu başkanına verilmesi 12. İlgili Makamlar ve Mahkemelerce Kanuna Aykırı Görülerek Düzeltilmesi İstenen Konular Hakkında Yönetim Kuruluna Yetki Verilmesi 13. Dilek ve Temenniler 14. Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulu Organlarının Seçimi 15. Kapanış TARİH: 1’inci Toplantı 19 Ekim Perşembe (Saat: 09.00 – 17.00) Çoğunluk Sağlanamazsa 2’inci Toplantı 26 Ekim Perşembe (Saat: 09.00 – 17.00) YER:Cevizlidere Mah. Ceyhun Atuf Kansu Cad. No:137/6-7-8 Balgat/ANKARA